اهل حق

07
مولودی انحرافی از اهل حق
چکیده: فرقه «مکتب نورعلی الهی» را باید شاخه ای انحرافی از خاندان «شاه حیاسی» اهل حق دانست که مورد تأیید هیچ یک از خاندان های این مسلک نبوده و رهبران و بزرگان اهل حق، بارها به صورت رسمی و غیررسمی، برائت خود را از این فرقه انحرافی ابراز داشته اند.  بررسی اصول اعتقادی و مبانی فکری آن نیز از تفاوت بسیار با اهل حق حکایت دارد... ادامه »
13
طلاق در اندیشه نورعلی الهی
چکیده: نورعلی الهی برخلاف ادعایش که خود را پیرو دین اسلام و مذهب تشیع می‌داند، بیان می‌کند که طلاق به‌صرف اظهار نارضایتی زن و شوهر از یکدیگر است که این حکم هیچ سنخیتی با اسلام و تشیع ندارد. نورعلی الهی بنیان‌گذار جریان "مکتب" که اهل حق را پیرو شریعت محمدی دانسته [آثار الحق، ج 1، گفتار 1568، ص 492] و همواره مذهب خود را شیعه اثناع... ادامه »
08
یارسانیزم و حمله به سادات اهل حق
چکیده: عدم توانایی متون کلامی و پایین بودن سطح آگاهی سادات و بزرگان فرقه اهل حق که توسط سرسپردگان اطاعت بی‌چون‌ و چرا می‌شدند منجر به ایجاد جریانی تحت عنوان یارسانیزم در این فرقه شده است که به‌شدت سادات و بزرگان اهل حق را مورد حمله قرار داده و به آنها اتهامات بی‌سابقه‌ای زده است. در سال‌های اخیر جریانی در فرقه اهل... ادامه »
05
دراویش صاحب الزمانی در اندیشه اهل حق
چکیده: نعمت‌الله جیحون‌آبادی که از سرسپردگان خاندان شاه حیاسی در فرقه اهل حق بود توانست با اعمال و رفتاری های خاص عده‌ای را دور خود جمع کند که به دراویش صاحب‌الزمانی معروف بودند، او معتقد است که همان‌طور که حضرت صاحب‌الزمان (عج) ختم امامان است شاه حیاس هم ختم خاندان‌های حقیقت است بنابراین به دراویش پیرو او دراویش صاحب ال... ادامه »
25
عابدین جاف در باور اهل حق
چکیده: عابدین جاف یکی از بزرگان ومشاهیر اهل حق در قرن هشتم هجری قمری است که علیرغم مخالفت با سلطان اسحاق بزرنجه‌ای و تفکرات او به سلطان اسحاق پیوست. از عابدین جاف مجموعه‌ای از اشعار به جای مانده است که در اهل حق به "دوره عابدین" مشهور است. یکی از مشاهیر اهل حق "عابدین جاف" ملقب به "عابدین چاوش" است که در سال 720 هجری قمری در "شهر زور" متو... ادامه »
25
محمد بیگ در باور اهل حق
چکیده: یکی از شخصیت‌های مهم در فرقه اهل حق مخصوصا خاندان آتش بیگی "محمد بیگ" است او نهمین حکمران حکومت محلی مشعشعیان در خوزستان است که مورد غضب شاه صفی قرار می گیرد و به اطراف مراغه مهاجرت می‌کند. بنابر منابع اهل حق او با گرد آوردن اهل حق‌ها و صوفیان منطقه آذربایجان، مقدمات تشکیل خاندان آتش بیگی در فرقه اهل حق را فراهم می‌سازد. ... ادامه »
24
ذوالنور قلندر در اندیشه اهل حق
چکیده: "ذوالنور قلندر" یکی از شخصیت‌های مهم در فرقه اهل حق است و خاندان ذوالنوری منسوب به اوست. ذوالنور از نوادگان "سید ابوالوفا" از هفتوانه و جزء یاران خاص سلطان اسحاق است. او خوردن گوشت خروس را بر سادات خاندان ذوالنوری حرام کرد زیرا معتقد بود که "پیر بنیامین" از هفتن به دون خروس رفته است. یکی از شخصیت‌های مهم در فرقه اهل حق " ذوالنور قل... ادامه »
24
آتش بیگ در باور اهل حق
چکیده: یکی از شخصیتهای بسیار مهم در بین اهل حق مخصوصا خاندان آتش بیگی، آتش بیگ است که اهل حق او را مظهر خداوند و شاه مهمان می دانند .آتش بیگ با کمک برادران خود خاندان آتش بیگی را تشکیل داد و خود مسند نشین این خاندان شد. یکی از مشاهیر اهل حق "آتش بیگ" (1114- 1053 ه.ق) فرزند "محمد بیگ" است که همراه با برادران خود، در قرن یازدهم و دوازدهم هجری قمری خا... ادامه »
23
پیر رستم در اندیشه اهل حق
چکیده: "پیر رستم "یکی از یاران خاص سلطان اسحاق است که در قرن هشتم هجری قمری می‌زیست. پیر رستم سرسلسله یکی از مهم‌ترین طبقات یاران سلطان اسحاق است که در اندیشه اهل حق به "هفتادو دو پیر" مشهور است و وظیفه آنان ارشاد و راهنمائی مریدان فرقه اهل حق است. یکی از یاران سلطان اسحاق که در میان پیروان فرقه اهل حق دارای جایگاه خاصی است "پیر رستم "ملق... ادامه »
23
چکیده: یکی از شخصیت‌های مهم در فرقه اهل حق که درباره نحوه تولد و زندگی او افسانه سازی‌های متعدد صورت گرفته است "شاه ویس قلی" ملقب به قرمزی است. بنابر باور اهل حق او پنجمین مظهر الهی است که در قرن‌های نهم و دهم هجری قمری از پرچم داران فعالیت اهل حق بعد از سلطان اسحاق بوده است. یکی از شخصیت‌های مهم در فرقه اهل حق " شاه ویسقلی" ملق... ادامه »
28
فضاسازی جریان افراطی اهل‌حق در سالگرد خودسوزی‌های فرقه
چکیده: با فرارسیدن سالگرد خودسوزی‌ عناصر «اهل‌ حق»، طیف افراطی برآمده از این وقایع، موسوم به «مجمع فعالان مدنی»، مجموعه تحرکاتی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی صورت داده‌ و اقدام به فضاسازی و جهت‌دهی به افکارعمومی، به‌ویژه جامعه اهل‌حق نموده‌است. راه‌اندازی کمپین‌های مجازی حمایت... ادامه »
19
تاریخ پیدایش فرقه اهل حق
چکیده: آیین اهل حق(یارسان) در قرن هفتم و هشتم هجری توسط شخصی به نام سلطان اسحاق در میان کردنشینان ایران ظهور کرد. اگرچه مۆسس این فرقه از ناحیه کردستان عراق برخاسته است اما زندگی خود را در کردستان ایران سپری کرده است و در همین جا به ابلاغ آیین یارسان نیز پرداخته است. بدین ترتیب، خاستگاه آیین حقیقت منطقه کردستان می باشد و کتابهایی هم که به دست بزرگان اهل حق... ادامه »
24
جانشين خصيبي
چکیده:  بعد از خصيبي شخصي به نام بهلول از اولين اهل حق در ايران که قبر وي در تنگه کول در اسلام آباد است مطرح است. در قرن چهارم هجري از شخصي به نام شاه خوشين که اطلاعات زيادي درباره وي وجود ندارد سخن رانده‌اند. او هزار اسب شاه خوشين يا مبارک شاه بن ميرزا امان الله لرستاني يکي از سران اهل حق است با قرائني احتمال داده مي‌شود وي "هزار اسب ابن ب... ادامه »
20
انکار اسلام با ادعاي پيامبري جديد
چکیده: در اينکه آيين آسماني اسلام، آخرين دين الهي و حضرت محمد بن عبدالله صلي الله عليه و آله و سلم آخرين سفير خداوندي و پيامبر آسماني به شمار مي‌رود شکي نیست و او که ادعاي مسلماني دارد به اين دو اصل مهم معتقد است. اسلام آخرين دين برگزيده خدا و پيشواي عزيزش خاتم پيامبران الهي مي‌باشد. پس نياز به اثبات ندارد تا دليل عقلي و نقلي بياوريم آورنده هر ... ادامه »
18
بابا نااوس و سلطان اسحاق
چکیده: از دیگر کسانی که از آنها بعنوان موسس فرقه اهل حق نام برده شده است، بابا نااوس و سلطان اسحاق هستند. ابراهیم ملقب به بابا نااوس سال ۴۷۷ هجری در روستای سرکت نزدیک اورامان کردستان متولد شد. پدرش احمد جاف و مادرش خانونه گلی می باشد. در آغاز جوانی به دانش اندوزی پرداخت ولی روزگار دانش آموزی کوتاه بود. شیوه جهان گردی پیش گرفت و دیوانه وار می زیست چنانکه ... ادامه »
14
سرِّ مگوی اهل حق
چکیده: جیحون آبادى مى گوید: قرآن سى و دو جزء بوده است. سى جزء آن در امور شرع و فروع دین بود. و دو جزء دیگر اصل و اصول دین حق است که در سینه پیامبر ثبت و ضبط بود. این دو جزء همان سرّ مگو است. پیامبر اصول و احکام شرعى را بیان کرد اما سرّ مگو را افشا نکرد. بر او گشت قرآن نزول از اله بُدى سى و دو جزء در اصطلاح که سى جزء آن حجت شرع بود به قانون آیین آن فرع... ادامه »
14
روزه در اهل حق
چکیده: روزه اهل حق اهل حق ها روزه ماه رمضان را نمی گیرند. تنها در فرقه آتش بیگی دیده شده که برخی از روزهای روزه­ی ۲۱و۲۰و۱۹ ماه رمضان را روزه می گیرند. بقیه اهل حق ها روزه مرنوی سه روزه و روزه قولطاس سه روز که در مقدمه کتاب توضیحات آن آمده است روزه می گیرند. مولف حریم حق می نویسد: «دیگر آن که روزه و سایر موارد احکام که ایشان آورده اند دیگر امر آ... ادامه »
14
مراسم سر سپردن(اهل حق)
چکیده: سر سپردن یا سردادن یعنى: جان فدا کردن، سر را تسلیم نمودن، به قول مولوى: بهر عیسى جان سپارم سر دهم؛ صد هزاران منتش بر جان نهم. فرزندان اهل حق در هفته اول تولدشان مقارن نام گذارى باید سربسپارند. همچنین هر کس از غیر اهل حق بخواهد به این فرقه بپیوندد باید سر بدهد. والا همچون گاو بدون گاو چران سرگردان خواهد بود. «گاو بى گاوان بى گاوان گاوى... ادامه »
09
شاه‌ خوشین‌ کیست‌؟
چکیده: پیروان‌ شاه‌ خوشین‌ تنبور زن‌ بوده‌ و در 32 سالگی‌ اظهار مظهریت خدا در خودش‌کرده‌ است‌ وی‌ دیداری‌ با باباطاهر همدانی‌ داشته‌ است‌ و در سال‌ 467 ه.ق‌ دررودخانة‌ گاماسیاب‌ در هرسین‌ غرق‌ شده‌ است‌. منابع‌ اهل‌ حق‌ّ شاه‌... ادامه »
09
تولد شاه خوشين و ادعاي خدايي او
چکیده:  از کساني که در زمره موسسين و بنيانگذاران اهل حق به آن اشاره مي شود، شاه خوشين(مبارک شاه) است. اما در مورد شاه خوشين کلمات متفاوتي بيان شده که به برخي از آنها اشاره ميکنيم. ميرزا امانا يکي از بزرگان نامي لرستان شش پسر داشت و يک دختر به نام ماماجلاله. دختر روزي به هنگام بامداد از خواب بر مي خيزد و رو به آفتاب خميازه مي شکد که پرتوي آفتاب به گل... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.