تغذیه و سلامت کودک

28
400 هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه
چکیده: امروزه جامعه ما از نظر مراقبت‌های بهداشتی درمانی و دسترسی به غذا در شرایط متعادلی قرار دارد، حال برایمان این سوال پیش می آید که چرا و به چه علتی بعضی از کودکانمان دچار سوءتغذیه هستند و ما چگونه می‌توانیم با یک همت همگانی این مشکل را در جامعه برطرف نماییم؟ یک چهارم از کودکان جهان دچار سوء تغذیه هستند و تا 15 سال دیگر، تقریبا نیم میلیارد ک... ادامه »
11
کودکان؛ آسمانی‌ترین مهمانان روزه‌دار خدا
چکیده: بسیاری از کودکان 9 تا 12 ساله به تبعیت از والدینشان، علاقه‌مندند که روزه بگیرند و به این ترتیب، پدرها و مادرها نگرانند از این‌که فرزندشان می‌تواند در این روزهای گرم سال، نزدیک به 17 ساعت گرسنگی و تشنگی را تحمل کند یا خیر؟ شاید همه ما روزهایی را که به سختی، اما با غرور و حس خوشایند بزرگ شدن، اولین روزه‌های کودکی خود را گرفته&z... ادامه »
14
تغییر ذائقه؛ چرا و چگونه؟
چکیده: اگر مادری در زمان تغذیه کمکی (حوالی 18 ماهگی) به شیرخوارش گروه‌های مختلف غذایی با طعم و بو و مزه‌های مختلف بدهد و او را به مزه و طعم‌های مختلف عادت دهد، مقاومت کودک در مقابل مصرف مواد غذایی مختلف در آینده کاهش می‌یابد. بچه که بودم همیشه از بو و مزه کره فرار می‌کردم حالا هم همینطورم و حتی نمی‌توانم ذره‌ای از آن ... ادامه »
14
قطره آهن در هوش نوزادان مؤثر است
چکیده: یك فوق تخصص غدد و متابولیسم اطفال اعلام كرد:قطع مصرف قطره آهن در نوزادان منجر به كمبود شدید آهن و کم خونی در بزرگسالی می‌شود و به همین خاطر الزامی است مصرف روزانه قطره آهن از سه ماهگی در تغذیه نوزادان لحاظ شود. دكتر فریدون مصطفوی فوق تخصص غدد و متابولیسم اطفال با اشاره به اهمیت عدم تعویق مصرف قطره آهن در نوزادان اظهار كرد: علاوه بر این ك... ادامه »
14
رفتار تغذیه ای با كودك
چکیده: در بسیاری از جوامع، تغذیه مترادف با مراقبت است. لغتNurture به زبان انگلیسی به معنی پرورش، تربیت، تغذیه،غذا، پروردن و بزرگ كردن است. بی شك برای رشد و تكامل طبیعی شیرخوران و كودكان خردسال نه تنها باید نیازهای اساسی جسمی ( تغذیه، بهداشت، پوشاك، سرپناه، ایمنی) را تامین كرد بلكه نیازهای روانی، اجتماعی (عاطفی) آن ها نیز باید برآورده شوند. وجود مادر یا ف... ادامه »
14
در مورد وزن متعال برای کودک 2 ساله و تغذیه لازم برای رشد کافی چه موارد و غذاهای باید استفاده کرد؟
چکیده: پرسش: در مورد وزن متعال برای کودک 2 ساله و تغذیه لازم برای رشد کافی چه موارد و غذاهای باید استفاده کرد؟   پاسخ: بر عكس سال اول كه توصیه می شد تغذیه با شیر مادر مقدم بر غذای كمكی باشد در سال دوم با توجه به اهمیت بیشتر غذاهای جامد، توصیه می شود كه حتی المقدور شیر مادر بعد از غذا داده شود.   دفعات تغذیه كودک (به غیر از شیر مادر... ادامه »
11
لقمه حرام و قلب کودک ما
چکیده: فرزندان ما برای مان از ارزش فوق العاده ای برخوردارند و هر کاری برای آنها انجام می دهیم تا به بهترین نحو تربیت شوند و بهترین زندگی را داشته باشند . اما به نظر می آید که یک عامل بسیار مهم در نگاه برخی از والدین مظلوم شناخته شده و آن طور که باید نسبت به آن توجه ویژه نمی شود.   اسلام نوع شیر را در کیفیت پرورش کودک مؤثر می داند . از ا... ادامه »
10
تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند
چکیده: كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند زودتر راه مي افتند، زودتر تكلم مي كنند ، از ضريب هوشي بالاتري نیز برخوردارند. مدير گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص نقش شيردهي در سلامت جسمي و رواني مادر گفت : شير دادن علاوه بر انجام يك كار عبادي ، تلاشي است در جهت ارتقاء درجات معنوي مادركه مزاياي فراوان نيز براي او دارد . تغذيه ... ادامه »
19
بهترین كلیدهای تغذیه برای كودک و نوجوان
چکیده: از آنجا که کودکان از نحوه تغذیه و عادتهای غذایی خانواده خود سرمشق می گیرند،والدین باید از بدخوری و عادتهای ناسالم غذایی پرهیز کنند و طرز تغذیه سالم را به فرزندان خود بیاموزند.برای این منظور ، بهتر است والدین اطلاعاتی درباره دانش تغذیه به دست آورند و تغذیه سالم و متعادل را به کودکان یاد بدهند. روشهای درست تغذیه باید هر چه زودتر به کودکان آ... ادامه »
17
کودکتان بدغذاست؟ بخوانید
چکیده: اگر شما هم از آن گروه مادرانی هستید که از کم وزنی کودک خود رنج می‌برید؛ و از کم خوراکی و کم اشتهایی کودکتان شکایت می‌کنید؛ حتماً این مقاله را مطالعه کنید. بهتر است بدانید مجبور کردن کودک به مصرف مقداری از غذا بیشتر از آن میزانی که خود کودک تمایل دارد مصرف کند، در اکثر موارد با شکست مواجه می‌شود. پس بهتر است در گام اول اصراری به اف... ادامه »
18
زردی نوزاد را بموقع درمان کنید
چکیده: خیلی وقت ها، پدر و مادر فکر می کنند زردی نوزاد مشکلی است که نیاز به مراجعه به پزشک ندارد و خودش برطرف خواهد شد. عده ای هم از درمان های خانگی کمک می گیرند و تصور می کنند شیوه های علمی به آن اندازه که می خواهند، موثر نیست. در صورتی که متخصصان بر درمان بموقع این بیماری تاکید دارند و آن را ضروری می دانند. وقتی کوچولویی به جمع خانواده اضافه می‌ش... ادامه »
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.