راهکارهای تربیتی فرزندان

21
درمان کودکان مبتلا به ویروس فضای مجازی
چکیده: علت اینکه بچه‌های ما این قدر میل و شوق دارند که وارد فضای مجازی شوند و ارتباطات و سرگرمی‌شان را تامین کنند، این است که موضوع ارتباط و تعامل با دیگران، تفریح و بازی که جزو نیازهای بدیهی شان است دیگر در خانواده و محیط واقعی تامین نمی شود. «توجه داشته باشیم علت اینکه بچه های ما این قدر میل و شوق دارند که وارد فضای مجازی شوند و ارتبا... ادامه »
06
چگونه مفاهیم درست را به کودکان یاد دهیم؟
چکیده: کودکان؛ ضبط کننده دیداری و شنیداری رشد اخلاق از دوران کودکی آغاز می شود و در همین سنین باید آموزش به آنها را شروع کرد. چگونگی آموزش آن با توجه به سنین کودک و نوجوان متفاوت است. انتقال مفاهیم و یادگیری مناسب، نیازمند بکارگیری اصول درست است. لازم است در انتقال آن شرایط یادگیری خوشایند، با کشف و تاملات درونی همراه با محبت، صداقت، مهربانی و سعه... ادامه »
03
مدام به کودکتان نگویید «مراقب باش»
چکیده: هر وقت بچه ها برای بازی از خانه بیرون می روند والدین احساس می کنند باید امنیت آن ها را حفظ کنند بنابراین دائما این جمله را تکرار می کنند: "مراقب باش”. والدین با گفتن این جمله می خواهند در کودک حس احتیاط ایجاد کنند تا به او آسیبی نرسد. در واقع این یک واکنش غیرارادی است که ما پدرومادرها هنگام بازی کردن بچه ها نشان می دهیم. وقتی با دوستانشان ... ادامه »
02
والدین؛ ترور شخصیتی ممنوع
چکیده: فرزندان چشمشان به دهان پدر و مادرهایشان است. و به دنبال کارهایی که آنها انجام می دهند. همچنین همیشه به دنبال گرفتن تایید از سوی آنهایند. از این رو والدین بر شخصیت فرزند خود بسیار اثرگذار هستند. کودکان آینه بزرگسالان هستند. از همان کودکی رفتارهای پدر و مادر خود را تقلید کنند. پا در کفش بزرگترها می کنند، مانند آنها می نشینند و حتی حرف هایی را به... ادامه »
20
راهکارهایی برای آشنا‌یی کودکان با اهل‌بیت (ع)
چکیده: ما باید توحید جاری داشته باشیم، نه توحید راکد؛ بدین معنا که اعتقاد به توحید باید در زندگی ما نمود پیدا کند. توحید راکد در مرحله ذهنی باقی می‌ماند و فقط به درد پاسخگویی در قبر انسان می‌خورد. همه انسان ها بر اساس انکه اندیشه های گوناگونی دارند، احساسات و رفتارهایشان نیز گوناگون است؛ یعنی می توانند در سه حوزه وجودی خود که شامل اندیشه،... ادامه »
27
تربیت اعتقادى فرزندان از منظر فقه
چکیده: تربیت اعتقادى به معناى آموزش اعتقادات و شکل‏ دهى نظام باورهاى متربى و ایجاد بینش و گرایش و التزام در عرصه باورها در کنار عرصه «تربیت اخلاقى» و «تربیت عبادى»، از اهمیت زیادى برخوردار است. نقش خانواده و والدین، در همه ساحات و ابعاد تربیت و از جمله تربیت اعتقادى، مهم و بى‏بدیل است. چکیده تربیت اعتقادى به معناى آ... ادامه »
21
دنیای مالی کودکان
چکیده: بهترین زمان تعلیم شیوه پول درآوردن به کودکان زمانی است که آن‌ها به‌اندازه کافی بزرگ شده باشند. بگذارید کاری را که خطری برایشان ندارد و در محیطی دوستانه و مطلوب صورت می‌گیرد، برای خود پیدا کنند. بسیاری از عادات مالی بزرگ‌سالان در کودکی شکل می‌گیرد. به همین دلیل بیشتر بزرگ‌سالان ناخواسته باورها و شخصیت مالی والدین خود... ادامه »
01
چرا کودکان رسانه ای و یا سمعی بصری شده اند؟!/ مصاحبه
چکیده: باید کودکان را تادیب کرد و یک از مصادیق این تادیب شناساندن پیامبر و اهل بیت علیهم السلام است چرا که کودک بدنبال الگو و قهرمان است و ما با این کار الگو سازی می کنیم. تربیت کودک از طریق سرگرمی و بازی تاثیرگذارتر است و باید با کودک در خانواده با مهربانی و عطوفت رفتار کرد وگرنه کودک در آینده بزهکار خواهد شد. به مناسبت روز جهانی کودک پیرامون مسائل تر... ادامه »
30
در آینده نیازمند اینترنت ویژه کودکان هستیم
چکیده: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با وجود همه انتقادها و اشکالاتی که از صداوسیما مطرح می‌شود، این سازمان در مقایسه با شبکه‌های ماهواره‌ای یکی از پاک‌ترین و بهترین تلویزیون‌های دنیا است. سردار غلامرضا جلالی در نشست فضای مجازی و آئین همسرداری در جمع خانواده کارکنان سازمان پدافند غیرعامل، با گرامیداشت اعیاد قربان و غدیر، ا... ادامه »
25
شیوه‌های تربیت جنسی؛ نیاز جدی والدین !
چکیده: پیش از این دربارۀ ضرورت تربیت جنسی فرزندان و دادن آگاهی‌های لازم در این زمینه به آنها با تکیه بر مبانی و اصول اسلامی برگرفته از آیات و روایات سخن گفتیم. اینک شیوه‌های آن را بیان می‌کنیم که به نظر می‌رسد نیاز جدی والدین نیز در همین بخش است. یكى از ابعاد وجودى مهم در زن و مرد، جنبه جنسى و شهوانى است كه به صورت غریزه‏اى بسیار ... ادامه »
25
تربیت جنسی را جدی بگیریم!
چکیده: این حساسیت‌ها و برانگیختگی‌ها، ویژۀ فضای رسمی و بی‌پرده است. اگر وارد فضای غیر رسمی و مخفی نوجوانان، جوانان و این روزها دانش‌آموزان ابتدایی بشویم خواهیم دید واقعیت چیز دیگری است. هر نوع اطلاعاتی درست یا غلط، بجا، نابجا، وقت، بی‌وقت، آن هم با سرعت بالایی در حال تبادل است. لبۀ مخالفت عامه با سند 2030 نیز وقتی تیزتر شد که شنید... ادامه »
02
چگونگی رفتار با کودک پرخاشگر
چکیده: یک پسر 5 ساله دارم که پرخاشگر و بد دهن است. موقع عصانیت به چشم هایش چنگ می زند و گاهی توی سر خودش می زند وخودش را سرزنش می کند. در جمع کردن وسایل اتاقش و پوشیدن لباسش اصلا همکاری نمی کند وفوق العاده بی نظم است لطفا راهنمایی کنید برای مقابله با پرخاشگری وبی نظمی اش باید چیکار کنم . پاسخ باسلام - دوست عزیز کودکان تا 7 سالگی تمام الگوهای رفتار... ادامه »
12
امام رضا(ع) و تربيت فرزند
چکیده: تربيت عبارت است از شکوفا سازي استعدادها و جهت دهي آن به سوي کمال مطلوب. تربيت ضروري ترين نياز انسان در زندگي است. انسان بدون تربيت صحيح ره به جايي نمي برد، نه از باغ زندگي خويش ميوه شيرين مي چيند و نه کام انسانهاي ديگر را از ثمرات درخت وجود خود شيرين مي کند;و بالاتر آنکه نه به درک معناي انسانيت نايل مي آيد و نه به فتح قله هاي رفيع انسانيت دست مي يا... ادامه »
06
 ناسازگاری بعد از کودکی
چکیده: ناسازگاری در نوجوانی تا حدّ زیادی طبیعی است و نیازمند درک والدین و معلمین. اگر ناسازگاری اولیه درک نشده و حل نشود می تواند منجر به خشونت و پرخاشگری های شدید بعدی گردد. فرآیند بلوغ یکی از بحرانی ترین مراحل در زندگی فرد است. اریکسون معتقد است اگر هویت نوجوان، طی زمان و براساس باز خورد اجتماعی شکل بگیرد و نوجوان بتواند خود را بشناسد و با محیط سازگا... ادامه »
17
چاردیواری های تربیت کودک
چکیده: ««قلب کودک نورس همانند زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذری است» با ظهور زندگی شهری، به مرور تعداد بیشتری از زنان خانه‌دار، از فضای خانه به محیط کار سوق پیدا کردند. خروج مادر یا همسر از محیط خانه به بازار کار باعث ایجاد خلاءهایی در زندگی خانوادگی افراد شد. این امر منجر به پدید آمدن مکان‌هایی شد تا خدماتی را به خانواده... ادامه »
29
تئاتر درمانی در خانه
چکیده: با بازیهای نمایشی به کودکتان شخصیت دهید بازیهای نمایشی، بازیهایی است که به کودک برای درک احساس متقابل و اصلاح رفتار به صورت غیرمستقیم با تاثیرگذاری بر ناخودآگاه کمک می‌کند. بازیهایی که در ادامه معرفی می‌شود، اهمیت ویژه‌ای در شکل‌گیری ساختار شخصیت کودکان دارد و انجامشان به والدین توصیه می‌شود. 1- نقش معکوس: دو صندلی ر... ادامه »
13
معلم دینی فرزندتان باشید
چکیده: چند نکته درباره‌ی چگونگی آموزش قرآن و احکام اسلامی به فرزندان می‌گویند «خشت اول چون نهد معمار کج / تا ثریا می‌رود دیوار کج». این خشت اول از آن نکته‌هایی است که نباید از یاد برود. خشت اول در تربیت فرزند، خشت اول در تضمین سعادت دنیوی و خشت اول در سلامت نفس او، همگی مدیون آموزش اصول و احکام دینی‌اند. آموزش دادن... ادامه »
11
تربیت فرزندان، از منظر دین
چکیده: فرزندان، امانت الهی و نعمت و نشانه‌های خدا هستند و والدین، درباره سلامت، رشد و تعلیم و تربیت آنان مسئولند و در برابر تربیت خوب آنان، پاداش و در برابر تربیت بد آنان کیفر خواهند دید. روایات اهل بیت(علیهماالسلام) برای فرزندان، حقوقی را بر عهده والدین دانسته که برخی از آنان عبارتند از: 1- انتخاب نام نیکو برای او 2- سرزنده و گرامی دا... ادامه »
04
اول نیاز سنجی بعد تربیت دینی
چکیده: فرایند دین پذیری و ایمان به ارزش‌های دینی، متناسب با سن فرد و تحولات روحی او پدیدار می‌شود. بدیهی است شناخت ویژگی‌های سنی و نیازهای عاطفی کودکان و نوجوانان، می‌تواند والدین را در شکل دهی هویت دینی فرزندان یاری کند. باورهای مذهبی و گرایش عمیق‌تر به آموزه‌های دینی، زمانی برای کودک معنا می‌یابد که با نیازهای درونی او... ادامه »
10
در مکتب تربیتی برترین مادر دنیا
چکیده:   اولین مکان مقدسی که انسان در بدو تولد در آن پرورش روحی و جسمی می یابد، محیط خانه و خانواده است و بی گمان سرنوشت هر انسانی ریشه در روحیات و خصلت های کسانی دارد که در دوران طفولیت و خردسالی، نزدیک ترین انسان ها به او بودند. رفتار پدر و مادر هر گونه که باشد، برای کودکان که از هر نوع رشد عقلی بی بهره اند، الگویی مۆثر خواهد بود تا بتوانند نیکی ه... ادامه »
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.