تصوف و دراویش

03
پایان عمر سلسله صوفیه گنابادیه
چکیده: سالخوردگی و ناتوانی دکتر نورعلی تابنده قطب صوفیه گنابادیه در کنترل مریدان، نشان از پایان قطبیت وی میداد ولی هیچ گاه دراویش با این موضوع کنار نیامدند. قطبی که مریدان هیچ ارزشی برای سخنان او قائل نیستند و با هر بیانیه و صحبتی باید هزاران قسم حضرت عباس بخورد تا چند درویش باور کند. آنچه در منابع و تاریخ تصوف ذکر شده آن است که مخالفت مرید با قطب به... ادامه »
02
فرقه صوفیه نوربخشیه
چکیده: فرقه نعمت اللهیه مونسعلیشاهی یا نوربخشیه یکی از معروف ترین انشعاب های طریقت نعمت اللهیه است. نام فرقه : نعمت اللهیه مونسعلیشاهی تخلص فرقه : نوربخشیه موسس : منورعلیشاه  مهمترین شخصیت: دکتر جواد نوربخش قطب کنونی :دکتر علیرضا نوربخش دامنه فعالیت: اروپا، آمریکا و ایران  خطرات فرقه  ارائه مبانی عرفانی با ادبیات مدرن و امرو... ادامه »
29
باطن و ظاهر گروهک مجذوبان و بهائیت
چکیده: خشونت گرایی در باطن و اخلاق مداری در ظاهر دومین وجه تشابه گروهک مجذوبان و بهائیت است. یکی از مسائلی که معمولاً در مواجهه با صوفیه و بهائیت از زبان برخی افراد زودباور می‌شنویم مسأله اخلاق و مهرورزی در این دو فرقه است، مسأله ای که در پس پرده آن جز عوامفریبی و مظلوم نمایی چیز دیگری نیست. حجت الاسلام عبدالقادرهمایون کارشناس برتر فرق و ادیان در... ادامه »
14
انحراف صوفیه در اعتقاد به امام عصر
چکیده: به اعتقاد شیعیان، امام در زمان غیبت، حضرت حجت بن الحسن العسکری(علیه‌السلام) است كه قطب عالم امکان بوده و به امر پروردگار در جهان، دارای ولايت تكوينی است به‌گونه‌ای که پایداری جهان و بقای اهل آن، بدون وجود امام محال خواهد بود. برخلاف عقیده منحرف صوفیه که وجود امام به عنوان قطب عالم امکان با مفهوم قطب در تصوف را برابر می‌دانند. ... ادامه »
26
دیدگاه انحرافی صوفیه نسبت به نواب اربعه
چکیده: غیبت حضرت حجة بن الحسن (عجل الله فرجه) به دو مرحله تقسیم شد که یکی به غیبت صغری معروف است و دیگری به غیبت کبری، در هیچ یک از این دو غیبت، پیوند و ارتباط امام با مردم، به‌طور کلی قطع نشد و در هر دو غیبت، امر «نیابت» وجود داشته و دارد.  در غیبت صغری، این ارتباط توسط نواب اربعه که نائبان خاص حضرت بودند و به اسم و رسم، معرّف حضو... ادامه »
22
نشانه اولیاء الهی از دیدگاه صوفیه
چکیده: صوفیان مدعی خاص بودن خود هستند چراکه معتقدند از میان مسلمانان، انسانهای برگزیده هستند و اولیاء الهی تنها از میان صوفیان هستند و نشانه آن هم این است که صاحب کرامت و خوارق عادت‌اند. آنچه در کتب صوفیه به‌وفور یافت می‌شود ادعاهای بی‌پایه و اساس است که برخی از محققین نیز از عمق ادعاهای آن‌ها پرده برداشته و به آن‌ها ا... ادامه »
20
بیزاری اهل‌بیت از تمایل به صوفیان
چکیده: ائمه‌ی معصومین (ع) در سیره‌ی زندگانی خود با افراد و گروه‌هایی که عقائد مردم را بازیچه قرار داده و احکام اسلام را تغییر و بدعتی در آن به‌وجود می‌آوردند مبارزه کرده و برعلیه این اعتقاد نادرست آنان، سخن می‌گفتند. یکی از این گروه‌ها، صوفیان بودند که در روایات نه تنها این عده، دشمن اهل‌بیت نامیده شدند بلکه هر کسی ... ادامه »
16
دلایل قرآنی صوفیه برای امکان صدور کرامت
چکیده: صوفیه برای اثبات امکان و جواز صدور کرامت از سوی اولیاء و کسانی که دعوی نبوت ندارند، به آیاتی از قرآن کریم استناد می‌کنند. ازجلمه آیاتی که مبتنی است بر یافتن طعام‌های آسمانی نزد حضرت مریم (علیه السلام) توسط حضرت زکریا (علیه السلام) [آل عمران/37] و نیز ریختن خرمای تازه از نخل خشک شده برای حضرت مریم (علیه السلام) [مریم/25] ؛ آیاتی که حاکی از... ادامه »
15
اعتراف شیخ صوفی به تصنعی بودن قطب
چکیده: یکی از انحرافات فرقه‌ی صوفیه، قطب‌سازی و ادعای مقامات معنوی برای قطب است که او را تا جایگاه ائمه‌ی معصومین (ع) بالا برده و قائل به مقام ولایت، برای قطب هستند که عده‌ای از شیوخ صوفیه، قطب و جایگاه قطبیت را بی‌اساس و به ساختگی بودن و جاه‌طلب دانستن آن از طرف اقطاب صوفیه اعتراف کرده‌اند. چنان‌چه اقطاب در ... ادامه »
09
سنگ انداختن به ابلیس ممنوع
چکیده: حج یکی از فروعات دین اسلام است که از اهمیت بسزایی برخوردار است.  همه فرقه‌های اسلامی بر مساله حج متفق القول هستند و آن را از عبادات خاص دین اسلامی به شمار می‌‌آورند.  در این میان برخی از صوفیه با تکیه بر اعتقاد به اعتذار ابلیس و جایگاه خاصی که برای شیطان قائل هستند، هرگونه توهین و افترا یا تحقیر شیطان را مذمت کرده و از آن... ادامه »
07
موسیقی یکی از راه‌های جذب صوفیه
چکیده: یکی از راه‌های جذب مرید توسط صوفیه، استفاده از موسیقی است. اما بنا بر مبانی تصوف، استفاده از موسیقی برای افراد تازه وارد ممنوع بوده و باید بعد از طی مراحلی از موسیقی استفاده نمایند، در صورتی که امروزه موسیقی ابزاری برای جذب افراد تازه وارد به جرگه صوفیان بدل گشته است. نقش موثر موسیقی را در زندگی انسان‌ها نباید نادیده گرفت. از این&z... ادامه »
04
مرتبه سکر مرحله ترک شریعت
چکیده: برخی از صوفیه معتقدند سالکی که به‌مرتبه سکر رسید از تکالیف شرعیه بی‌نیاز می‌شود.  حال یا به یقین می‌رسد و تکلیف از او ساقط می‌شود و یا به یقین نمی‌رسد که در این‌صورت مکلف به انجام شریعت است ولی تکلیف این شخص هم بالعرض است یعنی از باب ارشاد مردم است نه قصد قربت! لاهیجی به‌عنوان یکی از بزرگان صوفیه... ادامه »
03
دیدگاه ابن خلکان شافعی درباره رقص سماع
چکیده: صوفیان سماع‌گر معتقدند که از حال رفتن و بی‌هوش شدن آن‌ها در هنگام رقص سماع برخاسته از مستی عشق به خداوند است.  درحالی‌که ابن خلکان شافعی در پیامی به شیخ مکی از مشایخ صوفیه این مستی را از پرخوری و شهوت شکم آنها دانسته و در پرخوری آنان را به خران تشبیه کرده است. ابن خلکان شافعی ازجمله علمایی است که با درایت خاص خود، پرده ... ادامه »
01
تفاوت معجزه و کرامت از حیث صدور
چکیده: در تفاوت معجزه و کرامت مواردی را ذکر کرده‌اند که معجزه مخصوص نبی و کرامت مخصوص ولیّ است. صدور معجزه از نبی واجب ولی کرامت از ولیّ جایز است.  همه اینها مواردی است که در منابع صوفیه در فرق بین معجزه و کرامت بیان شده است. در میان صوفیه پیوسته میان معجزات انبیاء با کرامات و خوارق عادات اولیاء تقابلی برقرار بوده است.  در تعریف مع... ادامه »
23
کوکی به نام سماع
چکیده: صوفیه وجد را حالتی غیر ارادی می‌داند که برای همه حاصل نمی‌شود. ولی به خاطر آنکه همه از این حالت برخوردار شوند، اعمالی را برای ایجاد وجد تعریف کرده‌اند که از جمله آن سماع است. درنتیجه سماع همچون کوکی است که درویش برای رسیدن به وجد به آن مشغول می‌شود. بیشتر صوفیه سماع را نه تنها جایز دانسته‌اند، بلکه قولا و عملا آن را بسیا... ادامه »
13
واکنش دراویش به تحرکات طیف افراطی «مجذوبان نور»
چکیده: در‌حالی‌که طیف افراطی دراویش گنابادی،‌ موسوم به گروهک «مجذوبان نور»، تحرکات خود را در راستای تحقق منویاتش به انحای مختلف دنبال کرده و می‌کوشد با مسئله‌سازی و دستاویز قرار دادن هر بهانه کوچکی، اهداف خویش را در ایجاد دودستگی درونی، کسب طرفدار در جامعه دراویش و در نهایت، مقابله با حکومت پی گیرد، گاه میزان این افراط... ادامه »
31
تحرکات تازه گروهک «مجذوبان نور»
چکیده: مانور عناصر مجذوبانی روی مسائل حقوقی گروهک افراطی دراویش فرقه‌ای،‌ موسوم به «مجذوبان نور» در تازه‌ترین تحرکات خود، اقدام به فضاسازی رسانه‌ای و انحراف افکارعمومی با تمرکز بر حوزه مسال حقوقی نمود.  در این راستا، «م.د»، از عناصر برجسته این گروهک، با انتشار سلسله مقالاتی –به ظاهر علمی- با محو... ادامه »
28
اعتراف ناخواسته فرقه گنابادی به سیاسی بودن درویشی‌گری
چکیده: سایت وابسته به فرقه گنابادی با انتشار مطلبی با هدف فرافکنی و مظلوم‌نمایی(به عنوان سیاست همیشگی طیف افراطی این جریان)، به صورت ناخواسته به حقیقتی اعتراف نمود که همیشه سعی در سرپوش گذاشتن بر آن دارد؛ و آن چیزی نیست جز سوابق فعالیت‌های سیاسی قطب فرقه (نورعلی تابنده) و تأیید رویکرد و مشی سیاسی این فرقه، برخلاف ادعای همیشگی آن مبنی بر عدم مداخ... ادامه »
28
نمایش فرقه نوربخشیه در تمجید از خواهر قطب فرقه
چکیده: به گزارش فرق و ادیان، در شماره اخیر نشریه فرقه نوربخشیه، موسوم به "فصلنامه صوفی" که در لندن چاپ و در کلیه خانقاه‌های نوربخشیه در سراسر کشور توزیع می‌گردد، به طور اختصاصی به ستایش و تمجید از "رابعه نوربخش"،‌ خواهر قطب فعلی پرداخته شده‌است. در این راستا، بخش اعظمی از فصلنامه مزبور به شرح زندگی‌نامه، انعکاس دیدگاه‌های بر... ادامه »
25
حکومت صفویه، مَدخل تصوف به مذهب تشیع
چکیده: یکی از ادعاهای صوفیان در زمان ما اینست که خود را در زمره‌ی شیعیان به شمار آورده و بر این ادعا پافشاری می‌‌کنند. هر انسانی می‌داند که صِرف ادعا چیزی نیست که محکمه‌ی عقلا آن را بپذیرد و نیاز به اثبات و ارائه‌ی دلیل است. چون این بحث تاریخی است، لاجرم می بایست دلایل و مدارک نیز از منابع و مدارک تاریخی ... ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.