وهابیت

04
بازاریابی وهابیت برای شیعه ستیزی در ایام حج
چکیده: حجت الاسلام پوربدخشان با اشاره به تلاش های وهابیت برای سوءاستفاده از ظرفیت حج برای تخریب تشیع، گفت: وظیفه حجاج ایرانی این است که سکوت کنند چون در مقابل جماعتی قرار دارند که کسب و کارشان این است و منتظر واکنش و پاسخ شیعه هستند. «واقعیت آن است که تا سالیان سال تبلیغ وهابی ها در ایام حج به وسیله کتاب هایی به زبان عربی بود اما اکنون به زبان فا... ادامه »
18
اندیشه نوسلفیان
چکیده: اندیشه ی سید قطب و محمد قطب، تأثیری عمیق بر جامعه‌ی عربستان نهاد. تحت تأثیر این اندیشه، وهابیان که سال ها خودشان را با معنی ارائه شده از جانب محمد بن عبدالوهاب درباره‌ی توحید سرگرم کرده و مراقب قبرها بودند و گمان نمی‌کردند که مفهوم دیگری نیز در این باره وجود داشته باشد، به ناگاه با قرائت جدیدی روبرو شدند که با توحید ساختگی آن‌ها... ادامه »
18
توحید قصوری نه توحید قبوری
چکیده: نه تنها مسلمانان اندیشه ی وهابیان را در زمینه قرائتشان از توحید به نقد کشیده‌اند، بلکه بسیاری از علمای حنبلی و حتی برخی از اندیشمندان پیرو این مکتب که از نزدیک با مکتب وهابیت آشنا بوده‌اند نیز پس از تأمل، به نقص‌ها و کاستی‌های این اندیشه پی برده و به نقد عالمانه‌ی قرائت وهابی از توحید پرداخته‌اند. نکته‌ای &... ادامه »
17
سید مصطفی حسینی طباطبائی مروج عقاید وهابیت در ایران
چکیده: سید مصطفی حسینی یکی از بارزترین شخصیت‌های وهابیت زده در عرصه تبلیغ و ترویج عقاید شبه سلفی یا شبه وهابی در ایران معاصر به شمار می‌آید. اگر می‌خواهید با وی بیشتر آشنا شوید این مقاله را بخوانید. سید مصطفی حسینی طباطبائی در سال 1314 شمسی در خانواده‌ای مذهبی و روحانی به دنیا آمد. نسب پدر وی به آیت الله سید محمد طباطبائی عالم م... ادامه »
13
سرانِ وهّابیت، بر خلاف مسیر وحدت
چکیده: با نظر به آیات و روایاتی که از منابع شیعه و سنّی و همچنین موضع‌گیری‌های علمای شیعه، برای نیل به این هدف مطرح گردید، اما می‌بینیم در مقابل و از سوی بخشی از علمای جامعه اسلامی به نام سلفیّون و یا وهابیون چگونه برخوردهایی را شاهد بوده‌ایم.  اینان، در برخورد افراطی و تعصّب‌آمیز خود هر که را سدّ راه ببینند حتّی اگر از مذاه... ادامه »
13
بازخوانی آیات وحدت در قرآن کریم
چکیده: خداوند در قرآن کریم حجت را در زمینه حفظ وحدت در جامعه اسلامی بر همه مسلمین در تمام اعصار، تمام کرده است؛ به طوری‌که ده‌ها آیه در این رابطه قابل شناسایی است. مع الاسف بر خلاف خواست خداوند برخی از مسلمانان در برهه کنونی ایجاد وحدت بین امت اسلامی را یک امر محال می‌پندارد. وهابیت کنونی یکی از سردمدارن شعار تفرقه و جدایی بین مسلمانان به&... ادامه »
24
تسلسل تکفیر
چکیده: جریان تکفیر جریانی است که برای از بین بردن ریشه دین و حقانیت اسلام همه گونه ایستاده است. در اتفاقی جالب، فتوای اهل سلفی‌گری و وهابیت به این شکل است که هر مخالف این اندیشه کافر است و منکر کفر او نیز کافر است. لازمه این سخن این است که اگر کسی دومی را به دلیلی کافر نداند، اوهم کافر است و این چرخه و تسلسل ادامه دارد. از نظر وهابیت اهل کتاب ... ادامه »
24
اولویت مبارزه با دشمن قریب از دیدگاه گروه‌های تکفیری
چکیده: عبدالسلام فرج می‌گوید: مبارزه با دشمن نزدیک نسبت به مبارزه با دشمن بعید، اولویت دارد؛ زیرا مبارزه با دشمن بعید، باعث خونریزی خواهد شد و معلوم نیست که در صورت پیروزی بر دشمن بعید، چنین عملی به صلاح دولت اسلامی باشد! زیرا حاکمان کافر کشورهای اسلامی از این فرصت استفاده می‌کنند، تا اغراض غیر اسلامی خود را عملی کنند. عبدالسلام فرج یکی ا... ادامه »
23
تکفیر شیعیان توسط ابن‌ جبرین
چکیده: ابن‌ جبرین یکی از مفتیان بزرگ وهابی سعودی در جواب این سؤال که «آیا به فقرای شیعه می‌شود زکات داد؟» شیعیان را کافر دانسته و پرداخت زکات به آنان را جایز ندانسته است.وی می‌گوید: کسانی که به شیعیان زکات بدهند برئ‌الذمّه نیستند و باید دوباره زکات بدهند زیرا با دادن صدقات به شیعیان، کسی را کمک کرده که کفر را تقویت می‌... ادامه »
23
وهابیت و تکفیر والدین
چکیده: لقمان امینی: تکفیر پدر و مادر در بین وهابی‌ها، نه تنها کار عادی بود، بلکه نشانه ایمان هم بود و می‌گفتند تکفیر والدین و برائت از آن‌ها پروی از حضرت ابراهیم است. با این اوصاف، پدر و مادر، آخرین دایره تکفیر بودند، زیرا وقتی تکفیر به پدر و مادر می‌رسید، شخص در درجه زیادی از گوشه‌گیری اجتماعی قرار می‌گرفت و با کس دیگر ارتبا... ادامه »
22
تفکر تکفیری، خشونت مد نظر خود را بر اساس ظاهر برخی از آیات و احادیث توجیه کرده است
چکیده: دکتر فرمانیان : در ظهور و گسترش گروه های تکفیری سه عامل نقش داشتند. دو دسته این عوامل در درون جهان اسلام و دسته سوم در بیرون از جامعه اسلامی قرار دارد . برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند که ما در برابر ظهور پدیده داعش غافلگیر شده ایم.در حالی که برخی از افراد اصل غافلگیری را رد کرده و اعتقاد دارند که بر اساس شواهد موجود ظهور این پدیده قابل پیش بینی ب... ادامه »
22
جایگاه عقل در اندیشه وهابیت
چکیده: جایگاه عقل در اندیشه وهابیت این گونه است   منبع: کانال اندیشه تشیع
21
تقابل نئوسلفی‌ها با شیعیان و پیامدهای آن بر اتحاد جهان اسلام - بخش اول
چکیده: مؤلفه‌ها و عناصر گفتمانی نئوسلفیسم این مقاله، با بررسی مؤلفه‌ها و عناصر گفتمان نئوسلفیسم، «دگرسازی شیعی» را وجه اساسی این گفتمان تلقی کرده، و با رویکردی آینده‌پژوهانه و آسیب‌شناسانه، پیامدهای آن را در زمینه ایجاد اختلاف و تضعیف جهان اسلام تحلیل می‌کند. تحولاتی ‌که طی سال‌های اخیر در خاورمیانه عربی و ... ادامه »
02
نبش قبر میراث ماندگار بنی امیه
چکیده: این روزها خبرهای بسیار دردناکی از بلاد مسلمین اعم از عراق و شام و یمن به گوش می‌رسد. خبرهایی از قبیل قتل عام مسلمین، بریدن سر، تجاوز به نوامیس مسلمانان و نبش قبر و بسیاری خبرهای دیگر. با رجوع به تاریخ می‌بینم که این‌گونه اعمال تازگی نداشته و در صدر اسلام، کسانیکه داعیه مسلمانی داشتند، مرتکب چنین اعمال زشتی شدند. یکی از جنایات ... ادامه »
21
آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید شیعه از عدد ده متنفر است؟
چکیده: ابن تیمیه مى گوید: از حماقت هاى شیعه آن است که نه تنها عدد ده را به کار نمى برند، بلکه کارهاى مرتبط با ده را نیز انجام نمى دهند، حتّى ساختمان داراى ده ستون یا ده گوشه هرگز نمى سازند، و دلیل آن این است که از عشره مبشَّره (ده نفرى که به آنها مژده بهشت داده شده است) به جز على بن ابى طالب تنفّر داشته و نسبت به آنها دشمنى می‌ورزند (۱). و مى گوید: ا... ادامه »
30
سقوط پرچم سیاه داعش
چکیده: با آزاد سازی موصل داعش نفس‌های آخر را می‌زند و به پایان نزدیک شده است، همه منتظر هستیم تا خبر بعدی که می‌شنویم خبر پایان داعش باشد. با ظهور داعش شاهد بکارگیری اصطلاحات جدیدی بودیم که حتا حیوانات نیز از این امر مستثنی هستند مانند جهاد نکاح، جهاد لواط، جهاد محارم و جهاد نکاح با حیوانات،ذ ابتکارات در شیوه‌های کشتن و.... داعش مح... ادامه »
22
اشتراکات رفتاری و اعتقادی وهابیت و افراط‌گرایان شیعه
چکیده: امروز بیش از هر زمان دیگری شاهد رشد و گسترش افراط‌گرایی میان مسلمانان هستیم، آن‌گونه که این پدیده خطرناک به مانعی جدی در راه رشد و تعالی امت اسلامی تبدیل‌شده و تنش‌های بسیاری را در میان مسلمانان پدید آورده است. در این میان، متأسفانه دشمنان اسلام نیز از این فرصت بهترین استفاده را نموده‌اند و با تقویت و هدایت افراط‌گرایی... ادامه »
01
روزنامه «میرور»: راه مبارزه با تروریسم مقابله با ایدئولوژی وهابیت است
چکیده: وهابیت چیست؟ آیا باورهای موجود در این فرقه ارتباطی با حوادث تروریستی اخیر در کشورهای مختلف دنیا دارد؟ آیا می‌توان این ادعا را مطرح کرد که این باورها باعث تحریک نیروهای افراطی به انجام اقدامات وحشیانه و خشونت‌آمیز در کشورهای مختلف شده است؟ روزنامه بریتانیایی «میرور» در مطلبی با طرح این پرسش‌ها می‌‌نویسد: این&zwn... ادامه »
26
تفکر و عقائد داعش چیست؟
چکیده: موضع داعش در قبال رهبران گروه ها و احزاب مختلف به سه دسته تقسیم می شود.  گروه اول مرتدین هستند. این گروه به دلیل تمایل و هم پیمانی با اشغالگران، دشمن داعش شمرده می شوند و کشتن آنها واجب است و هیچ جایگاهی در دولت اسلامی عراق ندارند.  گروه دوم گمراهان نامیده می شوند. این گروه در مقام عمل با اشغالگران همکاری نداشته اند، بلکه دلیل گ... ادامه »
19
تاریخچه پیدایش داعش
چکیده: در سال ۱۹۹۹ گروهی به نام جماعت توحید و جهاد به رهبری ابومصعب زرقاوی تاسیس شد که نخستین هسته های گروه داعش کنونی را تشکیل داد. پیشینه: به گزارش فرقه نیوز؛ در سال ۱۹۹۹ گروهی به نام جماعت توحید و جهاد به رهبری ابومصعب زرقاوی تاسیس شد که نخستین هسته های گروه داعش کنونی را تشکیل داد. زرقاوی تبعه ای اردنی بود که در ابتدا با تشکیل این گروه سرنگونی ... ادامه »
صفحه 1 از 8اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.